产品货号:
Z27979
中文名称:
TMEM106A抗体
英文名称:
Anti-TMEM106A Antibody
产品规格:
0.1mg
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-TMEM106A Antibody |
| 指标别名 | Transmembrane protein 106A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse |
| 应用范围 | ELISA,WB,IHC,IF |
| 基因名称 | TMEM106A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | TMEM106A antibody was raised against a 14 amino acid synthetic peptide near the amino terminus of human TMEM106A.The immunogen is located within the first 50 amino acids of TMEM106A. |
| 计算分子量 | 29kDa |
| 成分 | TMEM106A Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | TMEM106A Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 4℃可保存3个月,-20℃可保存1年。 |
| 背景资料 | Transmembrane protein 106A (TMEM106A) is a single-pass transmembrane protein that is closely related to TMEM106B,a protein that is thought to be a novel risk factor for frontotemporal lobar degeneration (FTLD),a group of clinically,pathologically and genetically heterogeneous disorders associated with atrophy in the frontal lobe and temporal lobe of the brain.The actual roles of TMEM106A and TMEM106B are still undetermined;however,as TMEM106B is involved in FTLD,it is possible that TMEM106A may also be a risk factor for FTLD. |
| Uniprot ID | Q96A25 |
| 基因名全称 | Transmembrane protein 106A |
| 蛋白名全称 | Transmembrane protein 106A |
| 推荐稀释比 | TMEM106A antibody can be used for detection of TMEM106A by Western blot at 1μg/mL.Antibody can also be used for immunohistochemistry starting at 5μg/mL.For immunofluorescence start at 5μg/mL.Antibody validated:Western Blot in mouse samples;Immunohistochemistry in mouse samples and Immunofluorescence in mouse samples.All other applications and species not yet tested. |
相关搜索:TMEM106A抗体,TMEM106A多抗,Anti-TMEM106A Antibody
